Dyno Motor Testi

Fethiye Oto Ekspertiz ile Dyno Motor TestiDyno Motor Testi araç motorunun ne kadar güç ürettiğini test eden bilgisayar sistemi ile donatılmış bir makinedir. Makinenin üzerinde araç tekerlekleri için silindirler bulunur. Araç tekerlekleri bu silindirlerin üzerine gelebilecek şekilde sabitlenir. ve araç sağdan ve soldan emniyet kemerleri ile bağlanır. Bu silindirler üzerinde yüksek hızlara çıkacak olan araç emniyetli sabitlenmez ise sağa veya sola kayabilir. Dyno üzerinden düşebilir. Ve hatta takla atabilir. Bu yüzden sabitleme işlemi çok önemlidir. Yüksek hızdan kasıt araç motorunun gücünü ölçebilmek için en yüksek vitesin bir altı yani 6 vites ise 5.viteste ölçüm, 5 vites ise 6. viteste ölçüm yapılır. ve ölçüm yapılacak olan vites de araç turbolu ise turbo kesene kadar atmosferik ise devir kesene kadar gaza basılır. Buda aracın Dinamometre üzerinde 160 ila 240 Km hızlara kadar çıkması demektir.

Bir diğer husus ise araç dinamometre üzerinde iken yolda gidiyormuşçasına yol testi yapılabilmesi için bir fan ile radyatörlerin önüne gelecek şekilde güçlü bir hava akımı ( rüzgâr ) verilir. Bu yapılmaz ise motor soğutma sistemi görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyebilir. ve motor hararet yapabilir. Motor aşırı ısınabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için fan mutlaka olmalıdır. Sağlıklı ölçümler yapabilmek adına hiç bir masraftan kaçınmamış ve en iyisini yapabilmek uğruna makine parkurunun tamamını ithal olarak kurmuştur. 4X4 Yol simülasyonlu dinamometre ile 4 tekerlekten çekiş gücüne sahip araçları da Dyno Motor Testi yapabilmemiz DYNOBİL 4×4 ve 4×2 ile mümkündür.

QUATTRO, XDRİVE, 4 MATİC, 4 MOTİON gibi 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan yeni nesil araçların ölçümleri profesyonel olarak servisimizde yapılmaktadır.

Tuning meraklılarının genellikle rağbet ettiği dinamometre ölçümleri aslında her araç sahibinin ihtiyacıdır. Günümüzde noter anlaşmalı olarak satın aldığımız araçların ruhsat bilgileri yanlış olabiliyor. Noterde yapılacak bir hata ruhsat bilgilerinde olabilecek yanlışları kaçınılmaz kılıyor. Ve beygir gücü yanlış yazılabiliyor. veya uzun km ler yapmış araç motorunuzun kondisyonu hiç bir zaman ilk gün ki gibi olmaz. Güç kaybı yaşanır. Bunu yolda anlayamazsınız. Dyno Motor Testi bunun için gereklidir. Araç kaç beygir güç üretiyor ve dizellerde kaç NM Tork üretiyor. Yapılacak olan ölçümlerin kalitesi dinamometre markasına ve dinamometre ölçümünü yapacak olan kişiye göre değişir.

2. Sınıf Dinamometreler doğru ölçümler yapmayıp kafa karıştırabiliyor. Bunun yanı sıra dinamometreyi kullanan kişi eğitimsiz ve bilgisiz olması yine aynı şekilde ölçümleri etkiler. Dinamometre üzerinde araç kalibrasyonun doğru yapılması radyatöre fan ile soğuk hava verilmesi, havadaki nemin artması bile ölçümleri etkiler. Dolayısı ile uzman personelimiz ve dünya markası DYNOBİL Dinamometre ile dinamometre ölçümleri yapıyoruz.

Fethiye Oto Ekspertiz olarak yapmış olduğumuz bir diğer iş ise araç Dinamometre üzerinde iken araç beynine bağlanarak araç açma kapama mili saniyeleri gibi ve hangi devirde düşük veya yüksek yakıt tüketimlerini görmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra makine üzerinde yol testine tabii tuttuğumuz aracın motor mekaniğinde veya motor beyninde olabilecek herhangi bir problemi ortaya çıkarmamız mümkündür. Bir diğer uygulama ise araç dyno üzerinde iken gaz analiz cihazı ile egzoz-emisyon değerlerinin yolda gidiyormuş gibi görmemiz mümkündür.

 

Randevu ve Fiyatlar için Arayınız 0533 156 64 26