Yanal Kayma Testi

Fethiye Oto ekspertiz Yanal Kayma TestiFethiye Oto Ekspertiz Merkezinde yapılan testlerinden birisi de Yanal Kayma Testidir. Almayı düşündüğünüz aracın fabrika çıkışı rot ayarına sadık olup olmadığı bu testle ortaya çıkmaktadır. Test temelde aracın ilgili dingile ait tekerleğinin yürüme hızının ve sapmasının olup olmadığını tespit etmek için ölçüm platformunun üzerinden geçirilme ile yapılır. Rot ayarı ve aks kontrolleri de bu sırada yapılır. Ölçüm sonuçları raporlanarak alıcıya sunulur. Çıkan tüm bu sonuçlar raporlar halinde imzalı kaşeli bir şekilde sizlere sunulur. Otomobilin ön lastiklerle arka lastiklerinin birbirine uyumunun ölçüldüğü testtir. Otomobilin 1 km lik düz yol boyunca seyir halinde iken direksiyonu serbest bırakıldığında ne kadar sapma yaptığını ölçer. Güvenli sürüşün en önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingiller deki rot ayarlarını yani toe açılarını kontrol eden bir Yanal Kayma Testi cihazıdır. Test yapmak için otomobilin tekerleğini yavaş bir şekilde platformun üzerinden geçirmek yeterli olacaktır. Test sonucunda ön ve arka dingillere ait Yanal Kayma miktarları m/km cinsinden ekranda belirecektir. Düz yol boyunca, araç seyir halinde iken direksiyon serbest bırakıldığında sapma miktarını simule ederek ölçer. Bu sayede aracın rot ve aks boşlukları kontrol edilmiş olur.

Yanal Kayma Testi ile aracın yol alışı, şerit takibi, balans ve rot düzenlerinin kontrolleri yapılıyor.

Araçtaki dinamik Toe açılarının ölçümü yapılır.

Rot ayarlarının ölçümü yapılır.

Araçta  sağa-sola çekme var olup olmadığı ölçülür.
Rot-balans firmalarının göremediği eksen sapmalarını simülasyon ortamında test ederek aracın rot ayarı ve aks boşlukları  Yanal Kayma Testi sayesinde kontrol edilmiş olur.

Eski usullerle motor ustalarının elle ve gözle yaptıkları yüzeysel muayene devri bitti. Aracınızda karanlıkta kalan aydınlanmamış her nokta Fethiye Oto Ekspertiz ile aydınlanıyor. Araç satın alırken ne aldığınızı bilmek sizin en temel hakkınız. Uzmanı olmadığınız böylesi bir alanda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için hemen Fethiye Oto Ekspertiz Merkezimize gelerek satın alacağınız aracın her türlü eksiğini rapor edebilir, aracın masraflarını ortaya çıkarabilirsiniz. Çok uygun fiyatlarla teknolojik cihazlar eşliğinde ve yılların tecrübelerine sahip ustaların bilgileri ışığında yapılan testlerle aracınızda oluşan veya oluşmaya yeni başlamış arızaları kısa sürede ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Randevu ve Fiyatlar için Arayınız 0533 156 64 26